Herstelgericht werken toont veelbelovende resultaten
Het Trimbos Instituut deed onderzoek naar verschillende gespreksmodellen die huisartsen en praktijkondersteuners kunnen gebruiken om herstelgericht te werken. Trimbos noemt dit ‘het brede gesprek’. De onderzoekers concluderen dat persoonsgerichte zorg veelbelovende resultaten biedt, maar dat er nog uitdagingen zijn bij de uitvoering in de praktijk.
Brede benadering nodig bij psychosociale klachten
Huisartsen en praktijkondersteuners spelen een cruciale rol in het ondersteunen van patiënten met psychosociale klachten. Vaak spelen onderliggende sociaal-maatschappelijke problemen hierbij een rol. Denk daarbij aan eenzaamheid, schulden, werkloosheid of zingevingsvraagstukken. Een puur medische aanpak is niet voldoende om deze patiënten te helpen. Om beter aan te sluiten bij de unieke situatie van elke patiënt, is het voeren van ‘het brede gesprek’ van groot belang, aldus de onderzoekers. Vanuit RegiozorgNU noemen we dit ‘Positieve Gezondheid en herstelgericht werken’.
Drie gespreksmodellen onderzocht
Het Trimbos Instituut onderzocht drie gespreksmodellen voor deze brede gespreksvoering. De eerste twee modellen (positieve gezondheid en 4D-model) kwamen aan bod tijdens de ggz-scholingsbijeenkomsten in 2024 van RegiozorgNU.
- Het Spinnenweb van Positieve Gezondheid – een holistische benadering, gericht op zes dimensies van gezondheid; lichaamsfuncties, mentaal welbevinden, zingeving, kwaliteit van leven, meedoen en dagelijks functioneren.
- Het 4Domeinen-model – een integrale aanpak die lichamelijke, geestelijke, sociale en maatschappelijke factoren in kaart brengt.
- Het KOP-model – gericht op de interactie tussen klachten, omstandigheden en persoonlijke stijl.
Tijdens de ggz-scholingen van RegiozorgNU besteedden wij ook uitgebreid aandacht aan de Netwerk Intake van Prof. dr. Floortje Scheepers. Dit model werd door het Trimbos Instituut niet onderzocht.
Resultaten
Uit het onderzoek blijkt dat de drie modellen huisartsen en praktijkondersteuners helpen om het brede gesprek te voeren. Zij ervaren de gesprekken aan de hand van de modellen als verrijkend. Ook patiënten voelen zich meer gehoord. Ondanks dat veel professionals welwillend zijn, zetten ze de modellen in de praktijk weinig tot niet in, of slechts gedeeltelijk. Zij geven als redenen daarvoor onder meer tijdsgebrek, gebrek aan kennis en praktische knelpunten in samenwerking.
Oproep
De werkgroep ggz is benieuwd of de resultaten van het onderzoek herkenbaar zijn voor huisartsen en praktijkondersteuners-ggz in Noordwest Utrecht. Ben je in staat om het ‘brede gesprek’ te voeren? Wij hopen van harte dat de scholingen op het gebied van Positieve Gezondheid en de Netwerk Intake jou hebben geholpen. Mochten er knelpunten zijn, die het voeren van het brede gesprek in de weg staan, dan hoort de werkgroep ggz dat graag, zodat we samen kunnen kijken naar oplossingen.
Contact: Doortje Boshuizen, programmaleider GGZ